أخر الاخبار

İstifa mı, görevden mi? .. Erdoğan'ın damadı 'Maliye Bakanı' görevinden ayrıldı

İstifa mı, görevden mi? .. Erdoğan'ın damadı 'Maliye Bakanı' görevinden ayrıldı

İstifa mı, görevden mi? .. Erdoğan'ın damadı 'Maliye Bakanı' görevinden ayrıldı

Türkiye Maliye Bakanı Prat Albayrak, sağlık durumu bahanesiyle görevinden istifa ettiğini açıklarken, iktidar partisinden kaynaklar istifanın Türkiye ekonomisindeki bozulma ve liranın çökmesi sonrasında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın isteği üzerine geldiğini söyledi.


Berat Albayrak, Instagram hesabından yaptığı açıklamada, 'Yaklaşık beş yıldır bakanlık portföylerini aldıktan sonra, sağlık nedenleriyle (maliye bakanı olarak) görevimi yerine getirmeyi bırakmaya karar verdim.


Al Bayrak, istifa açıklamasında bir tür adaletsizliğe maruz kaldığını ve kötü niyetli bir kampanyayı ihmal etmedi. İktidardaki Adalet ve Kalkınma Partisi içinden kaynaklar, istifanın Erdoğan'ın isteği üzerine geldiğini doğruladı.


Görünüşe göre El-Bayraq, damadı ve partideki ikinci adam olduğu için cumhurbaşkanı ile akrabalık ilişkisi içinde değildi, çünkü Erdoğan onu halefi olmaya hazırlıyordu ve son beş yılda Türkiye ekonomisine liderlik eden oydu.


Albayrak'ın istifası, Erdoğan'ın 16 ay önce Albayrak'ın atadığı merkez bankası başkanını görevden alıp yerine eski bir maliye bakanı atamasının ardından, bu yılın başından bu yana değerinin yüzde 42'sini kaybeden Türk lirasının değer kaybetmesinin ardından geldi.


Yeni merkez bankası başkanının, Erdoğan'ın damadının ekonomiye liderlik edemediğini kabul etmesine ve gidişatı düzeltecek uzman bir adama ihtiyaç duyulduğuna atıfta bulunarak, Albayrak'ın bakanlığı devralmasından önce Erdoğan'ın ekonomik konularda güvendiği kişi olduğu biliniyor.


Bu gelişmeler, iktidardaki Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) milletvekillerinin, Erdoğan'ın bu milletvekilleri ile Albayrak'ın da katıldığı özel bir konseyde katıldığı bir toplantıda Türk ekonomisinin durumu nedeniyle seçmenler önünde ağır utançlarından Cumhurbaşkanına şikayette bulunmasının ardından da geldi.

El-Bairaq, milletvekillerinin soru ve eleştirilerine cevap veremedi ve ekonominin en iyi durumda olduğu konusunda ısrar etti ve kötüleşmesiyle ilgili söylenenlerin, yabancı partilerin desteğiyle muhalefetin yürüttüğü 'sahte propaganda kampanyasından' başka bir şey olmadığı konusunda ısrar etti.


Albayrak'ın Türkiye ekonomisinin gerçek durumunu örtbas etmek için dayandığı patchwork çözümlerin artık gerçeği gizleyemeyeceği anlaşılıyor, çünkü vatandaş yüksek fiyatlara, vergilerdeki artışa, para biriminin değerindeki düşüşe dokunurken, veriler ve sloganlar onu yaşadıklarının bir illüzyon olduğuna ikna etmeye yetmiyor.


Geçtiğimiz Eylül ayında, Türkiye'deki muhalefet partileri ve siyasiler, Albayrak'ın açıkladığı yeni ekonomik programı 'sistemik yalanlar' olarak nitelendirerek kınadılar.


Erdoğan'ın damadı, ülkedeki en büyük muhalefet partisinden eleştiri yağmuruna tutulacak üç yıl sürecek yeni ekonomik programın özelliklerini ortaya koymuştu.


O dönemde eski Türkiye Başbakanı Ahmet Davutolu'nun kurduğu Gelecek Partisi'nin sözcülerinden Selim Temurji, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda Albayrak'ın 'yalanın hükümette nasıl bir sistemik hale geldiğini gösterdiğini' söyledi.


Timurji, liranın rekor seviyeye düştüğü bir dönemde Albayrak'ın 'başarısızlığı kabul etmediğini ve milletten özür dilemediğini' kaydetti.


'Albayrak'ın Türkiye ekonomisini batırdığını ve açıkladığı rakamların hiçbirinin doğru olmadığını herkes biliyor. Türk Ahval web sitesine göre, Albayrak ve onu görevde tutanlar ayrılmadan önce bu ülkede hiçbir şeyin düzelmeyeceğini herkes biliyor.


Muhalefetteki Cumhuriyet Halk Partisi genel başkanı Kemal Kılıçdaroğlu da bir tweet'te Türkiye'deki yüksek işsizlik oranları, dolar ve euro'nun yüksek kurları ve yatırımlardaki düşüş hakkında konuştu. 'Türkiye artık yönetilmiyor ... Türkiye dağılmış durumda' dedi.


Türk muhalefet partisi El-Hayir Partisi lideri eski İçişleri Bakanı Meral Akşener'e gelince, iktidardaki Adalet ve Kalkınma Partisi'nin yıllardır Türkiye'ye büyük hedefler koyduğunu söyledi, “ancak bugün yeni ekonomik programla 2023 hedeflerinin saçma olduğunu kabul etti. Ne yazık ki milletimizin hayalleri. '


Albayrak'ın istifası veya görevden alınması ... ekonomik krizin ateşinin Erdoğan'a ulaştığı ve kendisiyle partisinde en çok güvendiği kişiler arasında krize neden olduğu anlamına geliyor.


Erdoğan, damadını cumhurbaşkanının danışmanı veya yardımcısı olarak başka bir pozisyonla değiştirse bile, bu, tüm parti liderlerinin ondan ayrılması, bölünmesi ve muhalefet partileri oluşturmasının ardından Erdoğan'ın bugün krizde olduğu gerçeğini ortadan kaldırmayacaktır.


Bugün, tartışma, Erdoğan iktidarının istikrarı açısından ciddi yankı uyandıracak olan siyasi piramidin tepesine ulaşıyor.

تعليقاتحجم الخط
+
16
-
تباعد السطور
+
2
-